ProdukcjaProdukcja Filmowa

nagraj, pokaż, odnieś sukces

Produkcja filmu zależy od kilku czynników.Najprostsza realizacja może kosztować od 1300zł.
Poniżej przedstawiamy elementy które kształtują wycenę produkcji:Elementy które kształtują wycenę produkcji:

Zamysł / scenariusz

czytaj więcej

Zamysł / scenariusz

Scenariusz to dokładny opis nagrania ujęć i informacje o miejscu realizacji. Zawarte są w nim role aktorów oraz cała scenografia. Scenariusz dostarcza klient lub zleca jego wykonanie naszej firmie. Na podstawie scenariusza tworzymy wycenę analizując scenopis. W przypadku rejestracji wydarzenia w formie reportażu nie potrzebujemy scenariusza chociaż czasem klient oczekuje pewnych rzeczy np. nagrania poszczególnych wykładowców, ujęć ze sponsorami - warto poruszyć te kwestie na początku ustaleń. Stworzenie scenariusza to koszt: od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych w zależności od pomysłu na realizację.

Aktorzy / osoby występujące

czytaj więcej

Aktorzy / osoby występujące

Brak aktorów w filmie obniża koszty realizacji. Jeśli potrzebny jest film z udziałem osób potrzebna jest zgoda na wykorzystanie wizerunku. Do zagrania ról z dialogami należy zatrudnić profesjonalnych aktorów, inaczej efekt może być niesatysfakcjonujący. W przypadku większych produkcji przeprowadza się casting, aby wyłonić odpowiednie osoby do odegrania ról.

Sprzęt wideo / oświetlenie / drony / elementy dodatkowe

czytaj więcej

Sprzęt wideo / oświetlenie / drony / elementy dodatkowe

Film może zostać nagrany każdym urządzeniem: telefonem, aparatem, kamerą. Ważne jest aby wcześniej ustalić w jakiej jakości chcemy film, gdzie będziemy go emitować i czy klient pokazał nam jakieś przykłady. W przypadku profesjonalnych filmów mogą być potrzebne różne rodzaje kamer jak również kilka obiektów. Drony będą potrzebne do ujęć z lotu ptaka. Wszelkiego rodzaju wysięgniki do uniesienia kamer wykorzystujemy kiedy chcemy mieć ujęcia z innej perspektywy.

Elementy animacji

czytaj więcej

Elementy animacji

Realizacje wysokobudżetowe mogą pozwolić sobie na stworzenia animacji od podstaw co wiąże się z kosztami od kilku tysięcy złotych. Ale istnieją rozwiązania tańsze i szybsze w realizacji jak gotowe-szablonowe animacje. Można wykorzystać je w całości lub skorzystać tylko z fragmentów. Podczas filmu można wykorzystać szablonowe animacje a nawet ich elementy. Takie działania wzbogacają film, a nie wiążą się z dużymi nakładami finansowymi.

Prawa autorskie i licencje

czytaj więcej

Prawa autorskie i licencje

Wykorzystanie filmu na różnych polach eksploatacji tzn. internet, TV, monitory LCD określane jest na początku. Od tego też zależy wycena wykorzystania wizerunku, głosu, utworów. Zakup licencji jak również gaże aktorów zależą od tego, gdzie materiał będzie wykorzystywany.

Czas przeznaczony na nagranie i miejsce nagrań

czytaj więcej

Czas przeznaczony na nagranie i miejsce nagrań

Po napisaniu scenopisu / scenariusza będzie możliwe określenie ilości dni zdjęciowych. W przypadku reportażu klient określa dni które chce, aby ekipa filmowa nagrywała. W przypadku niektórych nagrań zleca się pracę kilku operatorom. Daje to najlepszy efekt wizualny ujęć, kiedy potrzeba nagrać materiał z kilku kamer/kątów, a nie jest możliwe powtórzenie. Do kosztów produkcji może zostać doliczony dojazd i nocleg, jeżeli nagrania mają odbywać się poza Warszawą , zależy od rodzaju zlecenia. Podczas realizacji zdjęć trzeba brać pod uwagę pogodę co jest bardzo istotne w przypadku zdjęć z drona lub zdjęć na powietrzu. Istnieje ryzyko, że podczas deszczu (nawet niewielkiej mżawki) dron nie poleci .

Scenografia

Czas przeznaczony na nagranie i miejsce nagrań

czytaj więcej

Scenografia

Nagrania w niektórych miejscach wymagają wcześniejszej zgody oraz zaaranżowania otoczenia. Na potrzeby niektórych produkcji wynajmuje się rekwizyty.

Postprodukcja - montaż, edycja wideo

czytaj więcej

Postprodukcja - montaż, edycja wideo

Montaż filmu to selekcja najlepszych ujęć i ich ułożenie w jedną całość. Ta część realizacji zajmuje najwięcej czasu. Podczas postprodukcji stabilizuje się ujęcia, dodaje kolory, poprawia dźwięk, dodaje różne efekty, synchronizuje się ujęcia z muzyką i dialogami (jeśli są) itd.

Audio / muzyka

czytaj więcej

Audio / muzyka

Rejestracja dźwięku podczas nagrań wymaga profesjonalnego sprzętu i osoby za to odpowiedzialnej. Nagranie dialogów bez sprawdzenia ich jakości może skutkować powtórzeniem nagrania. Wykorzystanie głosu lektora do filmu może wiązać się z kosztami od kilkuset złotych. Muzyka do filmu może zostać dostarczona przez klienta lub kupiona z bazy utworów.

Dystrybucja

czytaj więcej

Dystrybucja

Przystępując do realizacji filmu musimy określić jakie mamy cele, tzn. gdzie ma trafić film i jaki ma przynieść efekt. To pozwala ułożyć strategię marketingową. Do takich działań niezbędna będzie agencja kreatywna, która pomoże przygotować pomysł jak również całą „ścieżkę” marketingową.